Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich

Reprezentant Śląska i śląskiej społeczności

Edukacja

 

Godka Ślōnsko we szkole, nauka historii regionalnej…

Jakie mamy cele?

Przede wszystkim edukacja regionalna w szkołach bo nikt ze współpracujących z DURŚ specjalistami, nie chce by język śląski, stał się językiem martwym. Żeby tak się nie stało, musimy w śląskich szkołach wprowadzić naukę historii regionalnej i języka śląskiego. Ważne by każde dziecko wiedziało, jaka jest przeszłość ziem, na której mieszkają i żyją. Ważne jest też, by młodzież utożsamiała się ze Śląskiem.

Nasze działania skupiają się na tym, by zgromadzić wokół siebie grupę nauczycieli, pedagogów do nauki tychże przedmiotów. Chcemy stworzyć Zespół Do Nauki Języka Śląskiego w Szkołach. W ten sposób podnosić kompetencje nauczycieli i tworzenie w przyszłości autorów podręczników do różnych kategorii wiekowych, o różnych stopniach trudności.

Chcemy nadal współprowadzić Zespół Kodyfikacji Godki Śląskiej, to dla nas bardzo ważny temat.

Planujemy stworzyć w Rybniku „Centrum Edukacji Regionalnej”, przy naukowej współpracy naukowców i profesorów Uniwersytetu Śląskiego,

Będziemy organizować też, co roku wspólnie z Zespołem Kodyfikacji Języka Śląskiego, przy współpracy i pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery – “Międzynarodowe Dyktando Godki Śląskiej”.

W planach mamy organizację zimowisk i półkolonii z programem regionalnym. Plany i cele działań ciągle się poszerzają, a to za sprawą wciąż przychodzacych do nas nowych ludzi. Dlatego też wszystkich gotowych i chcących działać. Serdecznie zapraszamy do kontaktu. Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich, gotowa jest też do współpracy z każdym postępowym ugrupowaniem w regionie.