Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich

Reprezentant Śląska i śląskiej społeczności

Piyrszy Rudzki Diktand Godki Ślōnskij

W dniu 6 czerwca 2018 r w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej odbyło się I Rudzkie Dyktando Godki Śląskiej przeznaczone dla uczniów rudzkich szkół ponadgimnazjalnych. Dyktando jest finałem projektu informacyjno-edukacyjnego “Opowiem Ci o moim Śląsku” realizowanego w roku szkolnym 2017/2018 przez pięć rudzkich szkół ponadgimnazjalnych oraz Demokratyczną Unię Regionalistów Śląskich (DURŚ).

Organizatorami dyktanda było stowarzyszenie DURŚ, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej oraz Prezydent Miasta Ruda Śląska, która objęła cały projekt patronatem honorowym. Nagrody główne w postaci wycieczek do Brukseli ufundował europoseł Marek Plura.

Na początku głos zabrał dyrektor ZSO nr 3  dr Rafał Otręba, który witając gości powiedział  ”Nasz projekt zrodził się z wielkiej miłości do Śląska i śląskiej ziemi… To miłość do Śląska przyprowadziła do nas przedstawicieli Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, którzy skutecznie zarazili nas i naszą młodzież śląską godką  i śląskim pisaniem. To samo zamiłowanie do Śląska sprawiło, że pani Prezydent Miasta Ruda Śląska objęła projekt patronatem honorowym a europoseł Marek Plura ufundował dla naszych zwycięzców dyktanda nagrody w postaci wyjazdów zagranicznych…”

Przedstawicielem europosła była asystent biura poselskiego pani Ilona Raczyńska-Ciszak.

Po części artystycznej w wykonaniu uczniów ZSO nr 3 pod kierunkiem pani Anny Rzepki, zostało odczytane dyktando, napisane przez Alojzego Zimończyka  przy współpracy dr Artura Czesaka, Stanisława Neblika i Józefa Porwoła.

Dyktando odczytał Alojzy Zimończyk.

 

W dyktandzie wzięło udział 50 uczniów z następujących szkół: ZSO nr 3, ZSP nr 2, ZSO nr 1, ZSP nr 1, ZSP nr 5.

W trakcie sprawdzania prac ZSP nr 2 wystąpiło z jednoaktówką pt. “Wojna z Turkami” autorstwa Lidii Michalskiej.

 

Prace uczniów oceniało jury w składzie:

            Przewodniczący Alojzy Zimończyk

 • Anna Rzepka
 • Hanna Chodun
 • Irena Rydzek
 • Danuta Orenowicz
 • Michał Hanus

Poszczególne miejsca zajęli:

 1. Damian Ciecierski
 2. Paulina Klyszcz
 3. Marta Lisowska
 4. Magdalena Jarczyk
 5. Justyna Walenciak
 6. Natalia Darda
 7. Kamil Jaworek
 8. Kamila Brzezina
 9. Wiktoria Śliwa
 10. Dominika Grychnik

Pierwsza dziesiątka otrzymała nagrody rzeczowe od Prezydenta Miasta Ruda Śląska wraz z dyplomami, zaś zwycięzcy 3 pierwszych miejsc otrzymali statuetki ufundowane przez Prezydenta Miasta, dyplomy które wręczali dyrektor ZSO nr 3 dr Rafał Otręba, prezes DURŚ Józef Porwoł oraz Anna Rzepka prowadząca projekt z ZSO nr 3 w Kochłowicach. Nagrody główne od  europosła Marka Pluty w postaci wycieczek do Brukseli, wręczyła Ilona Raczyńska-Ciszak asystent europosła.

Z inicjatywy Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich dniu 6 czerwca 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej o godzinie 10.00, odbędzie się I Rudzkie Dyktando Godki Śląskiej przeznaczone dla uczniów rudzkich szkół ponadgimnazjalnych .

Jest to pierwsze takie dyktando nie tylko w Rudzie Śląskiej ale w ogóle na Górnym Śląsku.

Dyktando jest finałem projektu informacyjno-edukacyjnego “Opowiem Ci o moim Śląsku” realizowanego w roku szkolnym 2017/2018 przez pięć rudzkich szkół ponadgimnazjalnych . Celem projektu było promowanie kultury, tradycji i historii Śląska, budowanie mody na Śląsk,  jak również zapoznanie młodzieży z zasadami śląskiej pisowni. W ramach projektu uczniowie mieli okazję spotkać się z światowej sławy tenorem Sylwestrem Targosz- Szalonkiem, fotografem młodego pokolenia Łukaszem Kohutem oraz ekspertem DURŚ ds. edukacji Alojzym Zimończykiem .

Organizatorami dyktanda jest DURŚ, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej oraz Prezydent Miasta Ruda Śląska, która objęła cały projekt patronatem honorowym.

Uczniowie biorący udział w dyktandzie będą rywalizować o puchar Prezydenta Miasta Ruda Śląska oraz o cenne nagrody (zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca wywalczą wyjazd wraz z opiekunem do Brukseli ufundowany  przez europosła Marka Plurę)

Projekt nie jest jednorazową akcją, w kolejnych latach planujemy kontynuację działań . Wierzymy, że ta forma edukacji regionalnej zachęci naszą młodzież do współpracy na różnych płaszczyznach, a szkoły które dotąd nie odważyły się wziąć udziału w projekcie dołączą do nas w kolejnych latach.

 

I Rudzkie Diktand 2018 – treść

Modym pod rozwoga.

Już mōmy poczōntek czyrwnia. Jak rzōndzōm take jak jo pynzyjōnisty, je to nojpiykniejszy miesiōnc. Zimie tōż starzi niy sōm radzi, bo dyć to je sztyjc zima, kości bolōm i trza sie fest rubo ôblykać. Wiosna już przeszła, dało sie jakoś z chałpy wylyź. Yntlich prziszoł moj i zaczōn sie czyrwiyń. Ciepło, dziyń już je dugszy, ptoszki przileciały a majōm sie fest ku sia i snoszōm patyki a trowa do gniozdōw.

Nō tōż my starziki tyż wyleźli na dwōr. Zeszło sobota po ôbiedzie siodech sie w laubie i czekōm na kamratōw. Bez sztwierć godziny siedzieli my już we sztyrech, nō tōż bydzie szpil. Jużech
w duchu słyszoł „Jo mioł grana bez dwōch,  a potym zaś grina ajnfach i żech sznajder wygroł, chocioż dali mi kōntra.” Nale katać tam, niy minyło pora minut, a już wszyjscy ô polityce rzōndziyli, same wyzgerne politykery. Sztyrech nos było, ale we niczym niy poradziyli my sie dogodać. Jak Richuś piōnty roz porzad spytoł sie, jak bydymy welować, ôtwarech dźwiyrze dokorzōnt i pedzioł, że jak chcōm, to mogōm jeszcze kogo z drōgi zawołać i dyszkutyrować choby do rana, ale jo mōm już doś i ida na zegrōdka.

Ôroz na placu sōmsiadka prziszła sie spytać, co mōm we laubie, bo je tam take larmo, iże ludzie na drōdze stowajōm. Spōmniołech sie ô kamratach, kerzi dalij bawiyli sie w politykerōw. Pryndzyj chyba bydymy mieć nowego prezidynta, jak ôni sie dogodajōm. Jedzine, w czym sie zgodzali, co do welōnku iś trza. Na szczynści Hilda z naprociwka zawołała swojigo na waczyna i pomału przihaltowali.

Myślołech, co styknie tego politykerowanio, ale kaj tam!
We wieczōr zaś przilecioł Richuś i klupoł, ażech mu ôtwar. Już we dźwiyrzach spytołech sie go yno ô jedna sprawa. Czy te kandidaty wiedzōm, co we kraju, kerym chcōm reskyrować, sōm tyż Ślōnzoki? Haltło go i w kōńcu pedzioł: nō, mōgliby, ôbejrzimy co z nami bydzie dalij. A mie sie zdo, co już mōm te lata, iże barzi rod mōm zegrōdka ôd polityki a szkata.