Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich

Reprezentant Śląska i śląskiej społeczności

O Nas

 

Nasze główne cele, projekty i zadania…

DURŚ zrzesza ludzi wszystkich dziedzin. Są u nas społecznicy, naukowcy, ludzie władzy, oraz studenci.  Jak już wielokrotnie wspominaliśmy jednym z naszych postulatów jest wprowadzanie edukacji regionalnej, w tym celu do współpracy zostali zaproszeni naczelnicy do spraw edukacji, prezydenci miast, burmistrzowie, dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także językoznawcy i historycy. Na pierwszym spotkaniu, ktore odbylo sie w związku z edukacją regionalną w środe 7 października zaprosiliśmy prof. Zbigniewa Kadłubka, dr Bogdana Klocha, dr Niestolika i wielu innych, niestety nie każdy był w stanie przybyć na spotkanie, liczymy na to, że kolejne spotkanie bądzie w jeszcze większym gronie.

Edukacja regionalna i niska emisja spalin to na razie jedne z celów w których już zaczeliśmy działać i osiągamy pierwsze sukcesy. Kładziemy nacisk na edukację regionalną bo nikt ze współpracujących z DURŚ specjalistami, nie chce by język śląski, stał się językiem martwym. Żeby do tego nie doszło, musimy uczyć  w śląskich szkołach historii regionalnej i języka śląskiego. Ważne by każde dziecko wiedziało jaka jest przeszłość ziemi, na której mieszkają. Ważne jest by dzieci na Śląsku utożsamiały się ze swoją małą ojczyzną, ze Śląskiem.

Nasze działania skupiają się na tym by zgromadzić wokół siebie grupę nauczycieli i pedagogów do nauki tychże przedmiotów. Chcemy powołać Zespół do Nauki Języka Śląskiego w Szkołach. W ten sposób podnosić kompetencje nauczycieli oraz umożliwic powstanie w przyszłości podręczników dla różnych kategorii wiekowych, o różnych stopniach trudności.

Czeka nas dużo pracy, bo jesteśmy zespołem w którym prym bierze pragnienie dobra ziemi i ludzi mieszkających na Śląsku, nie myślimy na razie o celach politycznych. Wiemy jednak, że nie wszystkie cele da się osiągnac poprzez pracę u podstaw stąd zdajemy sobie sprawę, iż aby w przyszłości osiągnać niektóre cele, będziemy musieli brać czynny udział we władzach miast i regionów.

Najbliższy rok to przede wszystkim konsolidacja naszego stowarzyszenia, przyjmowanie członków szczególnie ludzi młodych, chętnych do współpracy. W nadchodzącym roku nacisk będziemy kłaść na edukację regionalną, walkę ze skutkami bezrobocia, walkę z niską emisją spalin oraz aktywnym reprezentowaniem interesów młodzieży na Śląsku. Będziemy też działać na wielu polach w kwestii tożsamości śląskiej. Jest wiele spraw o których trzeba mówić a przede wszystkim działać.

Plany i cele działań ciągle się poszerzają, a to za sprawą wciąż przychodzących do nas nowych ludzi. Dlatego też wszystkich gotowych i chcących działać serdecznie zapraszam do naszego stowarzyszenia.

Józef Porwoł
prezes stowarzyszenia