3 Diktand Godki Ślōnskij P.M. Łysohorskygo Ondry – relacja z wydarzenia

27 maja 2016 roku o 17:00 odbył się 3 Diktand Godki Ślōnskij P.M. Łysohorskygo Ondry organizowany przez nasze stowarzyszenie. Frekwencja w tym roku dopisała i na dyktandzie pojawiło się 41 osób. Samo wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem prezydenta miasta Rybnika Piotra Kuczery i wpisuje się ono w misję szerzenia edukacji regionalnej na terenie całego Śląska.

Zwycięzcą tegorocznej edycji dyktanda została Pani Aleksandra Gruszka z Rudy Śląskiej. Tuż za nią uplasował się członek naszego stowarzyszenia – Stanisław Neblik z Rybnika oraz znany promotor historii śląskiej – Dariusz Jerczyński z Katowic. Wyróżnienia otrzymała od nas najmłodsza uczestniczka wydarzenia (9 lat), oraz najstarszy uczestnik (78 lat). Nagrodami w konkursie były: wycieczka do Brukseli, nagrody pieniężne oraz różne nagrody rzeczowe w tym cenny album.

W tym miejscu szczególne podziękowania należą się sponsorom nagród: firmom „Mersplast” i „Lubar”, europosłowi Markowi Plurze oraz inicjatywie „Tygiel  Rozmaitości”. Tegorocznym lektorem dyktanda była znana z Telewizji Katowice oraz programu „Dej pozór” redaktor Izolda Czmok-Nowak. Dodatkowym punktem wydarzenia był występ lokalnych zespołów „Karolinki” i „Paulinki”, które swoim śpiewem uświetniły całość imprezy.

Przed samym dyktandem miał miejsce również finisaż wystawy „Silesius”, której inicjatorem był europoseł Marek Plura.  To właśnie w Rybniku wystawa kończy swoje tournée po Górnym Śląsku, by następnie trafić do Parlamentu Europejskiego, by promować Śląsk i jego sławne postaci na arenie międzynarodowej. Ważnym punktem wydarzenia było też uhonorowanie prezesa DURŚ – Józefa Porwoła specjalnym odznaczeniem tzw. „Przichwolynim” od stowarzyszenia „Ślonskŏ ferajna” za działania na rzecz Śląska i śląskiej kultury, za co też bardzo dziękujemy.

Dziękujemy również wszystkim zebranym, którzy zechcieli wziąć udział w naszym konkursie. Cieszymy się również, że wielu z Państwa podobała się nasza impreza. Gorąco zapraszamy za rok.

Zarząd DURŚ

Dodaj komentarz